Umenie s deťmi: Man Ray - maľovanie svetlom

Možno mi dáte za pravdu že toto zimné obdobie je ideálne na načerpanie novej sily a vytvárania si pohodového večera. Ako dieťa som rada pozorovala večerné, mihotajúce svetielka. Skúmala som pri pohľade na mesto jeho život. Život osvetlených ulíc, okien. Svetlo ma fascinovalo. Myslím, že každé dieťa je uchvátené touto hrou. Je to niečo čarovné, niečo čo stojí za preskúmanie. Možno je to tmou ktorá prichádza skôr, alebo azda nostalgiou za Vianocami že nás svetielka vedia tak pohltiť.

Ako by ste zachytili čaro svetla vy? Ja fotografiou J

Fotografia je úžasný prostriedok pre tvorbu. Okrem toho že vzniknuté obrázky môžete použiť na dokumentáciu, dá sa s ňou experimentovať. Môžete ju využiť pri koláži, procesnom umení alebo si vyrobiť hoc len vision board. Ako už iste tušíte v dnešnom článku sa budeme venovať fotografii. Ukážeme si tzv. light painting, čo je maľba svetlom ktorá má neskutočne veľa odtieňov. Pozrieme sa na jej priekopníka v umení Man Raya. Pohodlne sa usaďte, zapáľte sviečku a skúste sa inšpirovať.

Čo budete potrebovať:

·        deti

·        tmu

·        mobil

·        bodové svetlo, baterka

·        dobrú náladu

Pripravíme si prostredie. Priestor v ktorom budete musí byť čierno čierny 🙂 Takže zhasnúť svetlá, zatemniť, vyjsť von!

 

 

Na začiatok si niečo povieme o Man Rayovi ktorý bol prvý umelec maľby svetlom. Experimentoval v jednej z jeho fotografických sérií s touto technikou. Neskôr prišli ďalší a ďalší. Ako motiváciu si môžete ukázať pár jeho fotografií, kde využíval túto techniku. Stačí zadať do vyhľadávača Man Ray, light painting.

Skôr ako začnete si povieme niečo o technike fotenia. Ja som fotila mobilom a tak vám opíšem túto možnosť. Na mobilnom telefóne vyberte režim Maľovanie svetlom, ktorý vám všetko uľahčí, a môžete fotiť. Tí čo túto možnosť nemáte vyberte režim PRO, kde si navolíte expozičný čas (S) podľa potreby. Zvoľte dlhší expozičný čas. Ďalej vyberte vhodnú clonu, radím F8 až F11. Citlivosť voľte čo najnižšiu, napríklad hodnotu ISO 200. A potom už len experimentujte s nastavením, pretože prvá fotka možno nebude to čo by ste chceli. Ak vaši drobci neobsedia a vy potrebujete viac času na nastavenie, zahrajte sa svetelnú naháňačku. Deti sa trocha zabavia a vy získate čas. Pri našich experimentoch sme postupovali metódou pokus, omyl a nakoniec sme si našli ideálne nastavenie.

Slovník použitých pojmov k foteniu

·        S – expozičný čas

·        F – nastavenie clony

·        ISO – citlivosť fotoaparátu, filmu

·        EV – expozičná hodnota a vyjadruje jas

Vaše vzniknuté fotky vytlačte a spravte si z nich koláž. Úplne postačí aj čiernobiela tlač. Môžete sa s deťmi porozprávať ako funguje fotoaparát, kedy sa objavila prvá fotka a prečo. Myslím že hlavne technické typy táto časť poteší. Mám pre vás ešte pár knižných tipov na skúmanie čara fotografie s deťmi. Sú to knihy hlavne v angličtine ale pevne verím že inšpirujú. Majú krásne spracovanie a niektoré s minimom textu, takže to čítanie nebude ani náročné.

 

V našom výtvarnom sprievodcovi nájdete podrobnejší postup fotenia na zrkadlovku a aj tip na angličtinu. Dúfam že sme vás dostatočne inšpirovali a svoje vzniknuté dielka môžete zdieľať na našej FB stránke Rok s dieťaťom. Tak krásne tvorenie J

https://lightpaintingphotography.com/light-painting-history/ – zdroj obrázka k reprodukcii Man Raya